Odos priežiūra

Odai svarbiausia - jos kasdieninė priežiūra: reguliariai impregnuoti ir saugoti nuo drėgmės, tiesioginių intensyvių saulės spindulių, laiku išvalyti atsiradusius nedidelius ištepimus ir saugoti nuo bet kokio stipresnio ištepimo. Stipriai ištepus ar kitaip sugadinus paviršių, dažnu atveju nieko padaryti nepavyks.

Rankinės odos priežiūra priklauso nuo jai naudotos odos rūšies. Tad visada svarbu žinoti tikslesnę odos ar kitų medžiagų rūšį.

Odos į skirtingas rūšis skirstomos pagal daug skirtingų parametrų: pagal tai, iš kurio žaliavinio odos sluoksnio buvo išdirbtos („top grain“, „full grain“, „split“), pagal išdirbimui naudotas medžiagas (anilinė oda, vaškuota/aliejuota oda, bechromė oda) pagal paskirtį (galanterinė, drabužinė, automobilinė ir pan.), storį, paviršiaus apdirbimą (nekoreguoto paviršiaus ar koreguotoji oda, versta oda, nubuko tipo oda) ir kitokias savybes („pull up“ tipo oda ir pan.).

Priežiūrai aktualiausia - išdirbimui naudotos medžiagos ir odos paviršius.  Papasakosime apie tris pagrindinius mūsų naudojamos odos tipus: anilino, semianilino ir koreguotoji:

  • Anilino oda yra pati natūraliausia, gražiausia ir puikiai „kvėpuojanti“ oda iš viršutinio žaliavinio sluoksnio („top grain“). Jos apdirbime nenaudojami lakai, sintetiniai dažai. Rauginimo procese naudojama medžio žievė, mediena, lapai, vaisiai, įvairios šaknys. Ši oda neatspari vandeniui, nešvarumams, todėl ji dengiama vašku arba aliejumi. Toks padengimas suteikia anilino odai minkštumo. Naudojant šį odos rauginimo būdą, išgauti įmanoma tik natūralias spalvas (ruda, konjako, brendžio, tamsiai ruda, riešuto, juoda, raudona ir tt.).
    Anilino oda yra aukščiausios kokybės - dėvisi natūraliai, ji nesilupa, neskilinėja. Bėgant laikui tamsėja ir atrodo dar gražiau. Kadangi šios odos paviršius nekoreguojamas, jame galima pamatyti įbrėžimų, vabzdžių įkandimo žymių ir kitų nelygumų. Tai ne odos defektas, o aukščiausios kokybės odos ženklas. Jei ant Jūsų rankinės pastebėsite tokių ženklų, neabejokite - ji pagaminta iš anilino odos, kurios kaina 3-4 kartus aukštesnė nei koreguotosios odos.
  • Semianilino (pusiau anilino) oda savybėmis panaši į anilino odą, tačiau ji yra minimaliai pakoreguojama ir padengiama plonu apsauginiu sluoksniu. Tai padeda išgauti didesnę paviršiaus tekstūrų įvairovę. Be to, ši oda yra mažiau tepli, atsparesnė vandeniui, nešvarumams. Jos paviršiuje pamatyti  įkandimų ar įbrėžimo žymių mažiau tikėtina, nes po minimalaus koregavimo didžiausi odos pažeidimai dažniausiai pašalinami štampo pagalba.
  • Koreguotoji oda yra nebrangi, atspari nešvarumams, vandeniui. Šios savybės išgaunamos dažų ir lakų pagalba. Odos pažeidimų išvysti beveik neįmanoma, nes pilnai dedamas spaudas (stambesnis ar smulkesnis). Nors tai žemesnės kokybės, ne tokia ilgaamžė oda, jos spalvų paletė itin plati dėl gamyboje naudojamo chromo. Oda ir jos gaminiai kiek pigesni bei labai nereiklūs priežiūrai, atsparesni drėgmei. 

Dėmesio:

  • Iš natūralios odos neįmanoma išvalyti rašiklio žymių, dažančios džinsinės medžiagos, todėl būkite itin atidūs.
  • Tamsi oda sudrėkusi ar dėl stiprios trinties gali perleisti į kitą šviesesnį paviršių dažus.
  • Odą reikia saugoti nuo intensyvių tiesioginių saulės spindulių.