Odos priežiūra

Odai svarbiausia - jos kadieninė priežiūra: reguliariai impregnuoti ir saugoti nuo drėgmės, tiesioginių intensyvių saulės spindulių, laiku išvalyti atsiradusius nedidelius ištepimus ir saugoti nuo bet kokio stipresnio ištepimo. Stipriai ištepus ar kitaip sugadinus paviršių, dažnu atveju nieko padaryti nebepavyks.

Rankinės odos priežiūra priklauso nuo jai naudotos odos rūšies. Tad visada svarbu žinoti tikslenę odos ar kitų medžiagų rūšį. Išskiriami trys pagrindiniai odos tipai: anilino, semianilino ir koreguotoji:

  • Anilino oda yra pati natūraliausia, gražiausia ir puikiai „kvėpuojanti“ oda. Jos apdirbime nenaudojami lakai, sintetiniai dažai. Rauginimo procese naudojama medžio žievė, mediena, lapai, vaisiai, įvairios šaknys. Ši oda neatspari vandeniui, nešvarumams, todėl ji dengiama vašku arba aliejumi. Toks padengimas suteikia anilino odai minkštumo. Naudojant šį odos rauginimo būdą, išgauti įmanoma tik natūralias spalvas (ruda, konjako, brendžio, tamsiai ruda, riešuto, juoda, raudona ir tt.).
    Anilino oda yra aukščiausios kokybės - dėvisi natūraliai, ji nesilupa, neskilinėja. Bėgant laikui tamsėja ir atrodo dar gražiau. Kadangi šios odos paviršius nekoreguojamas, jame galima pamatyti įbrėžimų, vabzdžių įkandimo žymių ir kitų nelygumų. Tai ne odos defektas, o aukščiausios kokybės odos ženklas. Jei ant Jūsų rankinės pastebėsite tokių ženklų, neabejokite - ji pagaminta iš anilino odos, kurios kaina 3-4 kartus aukštesnė nei koreguotosios (dar vadinamos Madras) odos.
  • Semianilino (pusiau anilino) oda savybėmis panaši į anilino odą, tačiau ji yra minimaliai pakoreguojama ir padengiama plonu apsauginiu sluoksniu. Ši oda yra mažiau tepli, atsparesnė vandeniui, nešvarumams, tačiau jos paviršiuje pamatyti  įkandimų ar įbrėžimo žymių mažiau tikėtina. Po minimalaus koregavimo didžiausi odos pažeidimai pašalinami štampo pagalba.
  • Koreguotoji (Madras) oda yra populiariausia tarp baldų gamintojų. Ji yra nebrangi, atspari nešvarumams, vandeniui. Šios savybės išgaunamos dažų ir lakų pagalba. Spalvynas platus dėl gamybos procese nadojamo chromo. Odos pažeidimų išvysti beveik neįmanoma, nes pilnai dedamas spaudas (stambesnis ar smulkesnis). Aukštos kokybės rankinėms ar batams gaminti ši oda nenaudojama. Eksploatuojant šią odą ji gali imti luptis, skilinėti.

 

Dėmesio:

  • Iš natūralios odos neįmanoma išvalyti rašiklio žymių, dažančios džinsinės medžiagos, todėl būkite itin atidūs.
  • Tamsi oda sudrėkusi ar dėl stiprios trinties gali perleisti į kitą šviesesnį paviršių dažus.
  • Odą reikia saugoti nuo intensyvių tiesioginių saulės spidulių.